Hizmetlerimiz

Mantolama, binalarda (müstakil ev, apartman, vb.) yalıtım oluşturacak şekilde, XPS, EPS, taş yünü, cam yünü veya poliüretan gibi ısı yalıtkanlığı yüksek malzemeler kullanılarak, bina dış cephesinin kat kat kaplama işidir. Mantolama uygulaması sayesinde binanın içerisi ile dışarısı arasındaki ısı geçişleri asgariye iner. Kışın soğuk içeri girmez; evlerdeki sıcaklık dışarı çıkmaz. Yazın da dışarıdaki sıcaklık içeri girmez, binanın içindeki serinlik ise korunur. Bu sayede, mantolama (dış cephe kaplama) yapılan binalarda, hem ısınma hem de serinleme amacıyla harcanan giderlerde büyük ölçüde tasarruf olur. Öyle ki, yıllık ısıtma ile soğutma harcamaları hesaba katıldığında, kazandırdığı yalıtım sayesinde, mantolamanın maliyetini 3-4 yıl içerisinde amorti ettiği görülmektedir

Mantolama Nasıl Yapılır?

 • Dış cephe kaplama işlemlerinin tamamını bu sayfada anlatmak mümkün olmamakla birlikte, kısaca özetlemek gerekirse, mantolama aşağıdaki yedi adımdan oluşur:
 • Mantolama (dış cephe kaplama) öncesi, insanlarla hayvanların geçiş yerleri incelenerek çevrede güvenlik önlemleri alınır; ağaçlarla diğer bitkiler örtülerek muhafaza edilir.
 • İskele kurulumuyla birlikte mantolama (dış cephe kaplama) işlemleri için yüzey hazırlıkları başlar: Camların naylonlanması, mermerlere arap sabunu sürülmesi, varsa korkuluklarla küpeştelerin örtülmesi sağlanır.
 • Yalıtımın çerçeve metotla uygulaması yapılır. Dübelleme işlemi gerçekleştirilir; köşe profilleri yerleştirilir.
 • Kaplama levhalarının yerleştirilmesinin ardından her dış yüzeye iki kat fileli sıva çekilir.
 • Fileli sıva kuruduktan sonra dekoratif sıva uygulaması yapılır; akabinde duvarlar 48 saat kurulamaya bırakılır.
 • Dış cepheye iki kat olacak şekilde son boya atılır.

 

Mantolamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Doğru bir dış cephe kaplama uygulamasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta ve hassasiyet içeren çok sayıda detay bulunmaktadır; ancak bunların en önemlileri aşağıdaki gibidir:

 • Isı yalıtımında “lambda” olarak bilinen “ısı iletkenliği”, mantolama malzemesi seçiminde tek başına yeterli kriter olmayıp, bölgeye/iklime göre doğru kalınlıktaki kaplama levhasının kullanımı şarttır. Örneğin İstanbul’daki binalar baz alındığında (ev ya da apartman olması fark etmez) 4-5 cm kalınlığında levhalar uygundur.
 • Sağlanacak ısı yalıtımının ömrü, kaliteli işçilikle doğru orantılı olmasının yanı sıra, seçilen dış cephe kaplama sistemi ürünlerinin birbiriyle uyumuna ve ürünlerle sistemin kalite standartlarını sağlamasına da bağlıdır.
 • Dış cephe kaplamasında levhaların taşıma ve bindirme dizilimlerinin kabul görmüş, usulüne uygun bir biçimde tatbik edilmesi ısı yalıtımının verimi adına mühimdir.
 • Mantolamanın ve ısı yalıtımının uzun ömürlü olması için tespit edilen her 1 m2’lik alanda en az 6 adet dübel kullanılmalıdır. Kuzey ve güney cephe kaplamasında bu oran artırılabilir.
 • Cephe kaplamasının mutlaka binanın tüm dış yüzeyine uygulanması gerekmektedir; aksi takdirde ısı yalıtımı yetersiz kalacaktır. Sadece kuzey cephesine mantolama yapılması gibi yaklaşımlar yanlıştır.
 • Dış cephe kaplama esnasında ısı köprülerinin oluşmamasına azami özen gösterilmesi gerekir; aksi takdirde binada yalıtım verimliliği düşer.
Biz Sizi Arayalım
Mesajınız gönderilirken sorun oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.
Bize Ulaşın
Tel 0216 661 46 06
Gsm 0537 653 01 24
E-posta info@kurbasinsaat.com
Adres Ferhatpaşa Mah. Karadeniz Cad. No:127 Ataşehir / İSTANBUL
Sohbet Et
1
Size yardımcı olabiliriz.
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?